Marka >>

Patent >>

Tasarım >>

Faydalı Model >>

Yurt Dışı Tescil >>

 

Marka Tescil

Kişi adları, sözcükler, şekiller, harfler, sayılar gibi baskı yoluyla yayınlanabilen ve çoğaltılabilen her türlü işaretin Türk Patent Enstitüsü (TPE) tarafından gerekli süreçler ve işlemler tamamlandıktan sonra bir belge ile koruma altına alınmasıdır.

Tescili yapılacak işaretin benzer ürün ya da hizmetlerden farklılaşmayı sağlayan "Ayırt Edici Özelliği"nin bulunması gereklidir.

Ülkemizde marka tescil işlemi 556 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ve buna bağlı yönetmelik doğrultusunda gerçek ve tüzel kişiler tarafından veya vekili kanalı ile yapılır.

 

Marka Araştırma da göz önünde tutulması gereken hususlar

- Markanın tescil edilebilirlik kriterlerine uygunluk açısından incelenmesi gerekmektedir.
- Markanın  tescili istenen emtia ve hizmetlere uygunluğunun incelenmesi doğru sınıflar olup olmadığının tespit edilmesi gerekmektedir.
- Markanın fonetik (işitsel) açıdan tescile müsaitliği incelenmelidir.
- Markanın görsel açıdan (logo, renk) müsaitliği incelenmelidir.
- Özel korunan markalar ile benzerliği açısından yani tanınmışlık kriterleri açısından incelenmelidir.

 

Marka Tescil Başvuru

Türkiye' de marka başvurularının yapıldığı tek yetkili kurum Türk Patent Enstitüsü'dür. Marka başvurusu Türk Patent Enstitüsü nezdinde gün, saat, dakika ve saniye itibariyle koruma altına alınır. Türkiye'de bulunan gerçek ve tüzel kişiler tek başlarına ya da Türk Patent Enstitüsü' ne kayıtlı ve yetkili Marka Vekilleri ile başvuruda bulunabilirler. Marka başvurusu özen gösterilmesi gereken, marka örneği ve marka ismi açısından geri dönüşü olmayan bir aşamadır. Yaklaşık 10-12 ayı kapsayan bir sürecin başlangıcı olan bu aşamanın konunun uzmanı yetkili bir vekil vasıtasıyla yürütülmesinde büyük fayda vardır.

ANASAYFA | HAKKIMIZDA | HIZMETLER | HUKUK | KADROMUZ | ILETIŞIM
© Vektör Marka Ofisi LTD. ŞTI. - 2011